Archiwum artykułów

V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Grobu świętego Wojciecha

2013-06-08 20:49

Blisko 4 tysiące ministrantów i lektorów z całej Polski modliło się 8 czerwca u grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. W czasie pielgrzymki młodzi ludzie odnowili chrzcielne przyrzeczenia i umacniali wiarę podążając drogą sakramentów świętych. Wysłali również przesłanie do papieża Franciszka, w którym zadeklarowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii.


 V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do grobu św. Wojciecha rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego na Placu św. Wojciecha u podnóża katedry. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: bp Adam Bałabuch - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów, bp senior Bogdan Wojtuś, a także duszpasterze i opiekunowie ministrantów. W czasie wspólnej modlitwy uczestnikom pielgrzymki towarzyszyły relikwie patrona Polski św. Wojciecha.

 

W specjalnym liście odczytanym przez ks. Jakuba Dębca na początku Eucharystii Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podziękował młodym ludziom za ich świadectwo wiary i pielgrzymi trud.„To pięknie, że dziś, tutaj w Gnieźnie, u podnóża katedry, w której ze czcią przechowujemy relikwie św. Wojciecha – wielkiego ministranta w służbie Eucharystii i Słowa Bożego w naszej Ojczyźnie, chcecie zaświadczyć, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność za całe patrymonium Waszych rodziców, przodków i ponad tysiącletniej historii Polski, która została zbudowana na wartościach chrześcijańskich” – napisał Prymas.

 

Do dziedzictwa tego nawiązał także w homilii bp Wętkowski. Wskazując na rolę Gniezna w dziejach naszej Ojczyzny podkreślił, że właśnie tutaj, w miejscu, w którym zaczęła się Polska i Kościół w Polsce, bije źródło, z którego można czerpać siły do codziennej służby. Przypomniał również młodym ludziom, że niebawem na nich spocznie odpowiedzialność za Kościół i naszą Ojczyznę. Nie da się jej udźwignąć bez pamięci i poszanowania własnych korzeni. Gnieźnieński biskup pomocniczy prosił również młodych ludzi, aby na wzór św. Wojciecha byli odważnymi świadkami Chrystusa i z dumą wyznawali swoją wiarę. „Być świadkiem Chrystusa to sprawować się w sposób godny Ewangelii na każdym etapie życia. A sprawować się w sposób godny Ewangelii to trwać mocno w jednym duchu. Potrzebujemy dziś tej jedności we wspólnocie Kościoła, w naszych parafiach, wśród ministrantów i lektorów. To także być jednego serca, a więc chcieć dobra drugiego człowieka. To jest świadectwo ucznia Chrystusa. I wreszcie nie dać się zastraszyć przeciwnikom. Wszyscy jesteśmy wystawieni na działanie szatana, który krąży jak lew ryczący. I wszyscy stajemy wobec niego umocnieni łaską sakramentalną, modlitwą i Słowem Bożym. To jest nasza siła i moc. Życzę wam tego i proszę was, bądźcie dumni z tego, że jesteście ludźmi wierzącymi. Bądźcie dumni z tego, że jesteście sługami Chrystusa i idźcie za nim przez całe wasze życie” – mówił bp Wętkowski.

 

W czasie pobytu w Gnieźnie ministranci i lektorzy umacniali swoją wiarę podążając bogatą w symbole drogą sakramentów świętych. Ich kolejne stacje znajdowały się w siedmiu gnieźnieńskich kościołach. W katedrze (chrzest) wyznali wiarę czyniąc znak krzyża wodą z Jeziora Lednickiego. U św. Jerzego (kapłaństwo) zadeklarowali modlitwę za wylosowanego kapłana z archidiecezji gnieźnieńskiej. W zabytkowej farze (małżeństwo) modlili się za swoje rodziny. U franciszkanów (sakrament pokuty) na ich głowy posypał się popiół, a u św. Jana (sakrament namaszczenia chorych) otrzymali małe woreczki z solą – symbol zdrowia fizycznego i duchowego, które po powrocie do domu podarują chorym i starszym bliskim. Ostatnie dwie stacje znajdowały się przy pomniku św. Wojciecha i w pobliskim kościele garnizonowym (bierzmowanie i Eucharystia). Pod pomnikiem ministranci złożyli przywiezione przez siebie drewniane krzyżyki - znak gotowości mężnego wyznawania wiary, które przekazane zostaną później do sanktuarium Krzyża Świętego w Słupcy, a w świątyni trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

 

Ważnym punktem pielgrzymki była także procesja z relikwiami św. Wojciecha, w której ministranci i lektorzy, w strojach liturgicznych, z transparentami i flagami, przeszli ulicami Gniezna ponownie na Plac św. Wojciecha, gdzie uczestniczyli w nieszporach ku czci biskupa męczennika. Uczestnicy pielgrzymki wysłali również do papieża Franciszka przesłanie, w którym ministranci i lektorzy zadeklarowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii.

 

Obok głównych punktów pielgrzymki młodzi ludzie mieli także okazję poznać bliżej historię Gniezna. Umożliwiały to m.in. ekspozycje w Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalnym. Specjalnie dla nich zorganizowano również pokaz dawnych wozów bojowych, krótką rekonstrukcję walk Powstania Wielkopolskiego oraz występ Orkiestry Dętej OSP ze Słupcy z musztrą paradną. Pielgrzymkę zakończył koncert zespołu „Siewcy Lednicy”.

(za archidiecezja.pl)

Nowy Zarząd LSO Parkowo wybrany!

2013-06-07 22:55

W dniu dzisiejszym został wybrany nowy Zarząd LSO Parkowo, który rozpocznie swą działalność od jutrzejszego dnia.

 
Skład nowego Zarządu znajdziesz na tej stronie.

Nasi ministranci zajęli 3.miejsce w Turnieju w Poznaniu!

2013-06-01 21:51

Dnia 1.06.2013 odbył się Turniej im. Ks. Jana Berthiera w Poznaniu, zorganizowany przez Misjonarzy Świętej Rodziny. W turnieju uczestniczyło 11 drużyn z Poznania i okolic.
Turniej już tradycyjnie rozpoczął się Mszą Świętą, którą celebrował ks. Rafał Ochojski MSF.

Następnie wszystkie drużyny przeszły na boiska, gdzie rozpoczęło się losowanie grup.

Nasz pierwszy mecz rozegraliśmy z LSO MB Odkupiciela (Poznań).  Mecz zakończył się remisem po 0.
 
Kolejny mecz to mecz z drużyną z parafii św. Anny (Poznań). Wynik meczu to 5-0 dla LSO Parkowo.
Bramki: Dominik Szymański (3x), Łukasz Tecław (+ samobójcza)
 
Trzeci mecz zagraliśmy z drużyną z parafii św. Augustyna (Czapury). Mecz zakończył się remisem po 0.
 
Nasz ostatni mecz w grupie zagraliśmy z dwukrotnymi mistrzami tego turnieju - z LSO św. Krzyż (Poznań).
Spotkanie zakończyło się wynikiem 2-1 dla LSO Parkowo.
Bramki: Kamil Steinke, Łukasz Tecław
 
Po podliczeniu punktów w naszej grupie na pierwszy miejscu uplasowała się drużyna z parafii św. Krzyża z dorobkiem 9 pkt., na drugim LSO Parkowo z 8 pkt.
 
Mecz o wejście do finału:
LSO Parkowo - LSO św. Antoni (Poznań).
Spotkanie zakończyło się remisem po 0. Nastąpiła seria rzutów karnych. Wynik spotkania 2-3.
Bramki: Kamil Steinke, Jakub Kędziora
 
Mecz o 3. miejsce
LSO Parkowo - LSO MB Bolesna (Poznań)
Wynik 1-0
Bramka: Dominik Szymański
 
NASI MINISTRANCI ZAJĘLI ZASZCZYTNE TRZECIE MIEJSCE, PRZEZ CO OBRONILI TO MIEJSCE Z ZESZŁEGO ROKU.
 
Dziękujemy Organizatorom, ks. Proboszczowi za możliwość wyjazdu oraz ucztę po turnieju, opiekunom za czuwanie nad nami i opiekę.
Dziękujemy wszystkim drużynom za rywalizację! : )

Wybory 2013

2013-05-01 21:34

Wybory nowego Zarządu LSO Parkowo odbędą się
7.06.2013 o godz. 20:00 w salce katechetycznej.
Zapraszam serdecznie!

Podsumowanie Mistrzostw LSO Archidiecezji Gnieźnieńskiej w piłce nożnej halowej

2013-04-24 21:43

W dniach 6.04, 13.04 oraz 20.04 odbyły się Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Gnieźnieńskiej w piłce nożnej halowej.
Jak w poprzednich latach na mistrzostwa pojechały drużyny w każdej kategorii wiekowej - ministranci (szkoła podstawowa), lektorzy młodsi (gimnazjum) i lektorzy starsi (ponadgimnazjalna).

Drużyna ministrantów (6.04.) w składzie:

Dominik Bartol, Michał Bartol, Gracjan Ignasiak, Bartosz Kopaniarz, Dominik Rakowski, Łukasz Sołtys, Kamil Steinke, Dominik Szymański i Łukasz Tecław

Nasi ministranci wywalczyli DRUGIE miejsce utrzymując pozycję wice mistrza Archidiecezji z poprzedniego roku.
Nasz bramkarz - Kamil Steinke został najlepszym bramkarzem mistrzostw.

Drużyna lektorów młodszych (13.04.) w składzie:

Karol Bartecki, Emil Kędziora, Jakub Kowalski, Krystian Krystkowiak, Adrian Leśnicki, Robert Łączak, Jakub Myrda i Kamil Steinke

Nasi lektorzy młodsi zdobyli CZWARTE miejsce.
Królem strzelców mistrzostw został zawodnik z naszej Parafii - Adrian Leśnicki.

Drużyna lektorów starszych (20.04.) w składzie:

Kamil Andrzejewski, Łukasz Burda, Gracjan Hildebrandt, Jakub Kowalski, Sebastian Kubiak, Dajan Nowak, Bartłomiej Witt i Adrian Zenger

Lektorzy starsi wywalczyli w mistrzostwach TRZECIE miejsce.
Królem strzelców został Dajan Nowak.

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie Parafii, ks.Proboszczowi za możliwość wyjazdu, opiekunom za czuwanie nad zawodnikami.

Wielki powrót

2013-04-24 21:41

Po miesiącu przerwy powracamy! : )

Podsumowanie strony lsoparkowo.com w roku 2012

2013-01-03 21:40

Przez 366 dni na naszą stronę weszło 12 654 unikatowych użytkowników, którzy przez ten rok odwiedzili nasz serwis 66 306 razy, przeglądając  593 327 podstron i zużywając łącznie 29,49 GB.
Największą popularnością nasz serwis cieszył się w weekendy (I miejsce NIEDZIELE, II – PIĄTKI, III – SOBOTY), a najczęściej był odwiedzany w godzinach między 9 a 11, 13 a 16 oraz między 18 a 22.
Za wszystkie odwiedziny, komentarze, podpowiedzi bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że z roku na rok liczba odwiedzających naszą stronę będzie stale rosła.

Pragniemy również poinformować, że w ciągu trzech dni nowego (2013) roku naszą stronę odwiedziło już 122 unikatowych użytkowników!

DATA/ROK - IL.UNIKATOWYCH UŻYTKOWNIKÓW
1-3.01.2013 - 122 wejść
2012 – 12 654 wejść
2011 – 7 488 wejść
27-31.12.2010 - 31 wejść

Podziękowanie

2012-12-27 20:03

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim lektorom i ministrantom za obecność na pasterce oraz na pozostałych Eucharystiach w tych dniach świątecznych.
Dziękuję także tej części, która była na mszy św.dziękczynnej za rok 2012 (31.12.2012 g.16:00)

(edytowano przez admin 1.01.2013)

Eucharystie w okresie Bożego Narodzenia

2012-12-23 10:22

Nauczmy się piosenki roratniej na 2012 rok!

2012-11-18 14:07

Serdecznie zapraszamy do odsłuchania, a także nauczenia się piosenki na RORATY 2012, które rozpoczną się już 3.12.2012 :)

https://malygosc.pl/doc/1351112.Piosenka-roratnia

Wpisy: 1 - 10 z 186
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

za: Hlondianum

.

Dziękujemy za wszystkie głosy na naszą stronę w Rankingu stron ministranckich:)