V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Grobu świętego Wojciecha

2013-06-08 20:49

Blisko 4 tysiące ministrantów i lektorów z całej Polski modliło się 8 czerwca u grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. W czasie pielgrzymki młodzi ludzie odnowili chrzcielne przyrzeczenia i umacniali wiarę podążając drogą sakramentów świętych. Wysłali również przesłanie do papieża Franciszka, w którym zadeklarowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii.


 V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do grobu św. Wojciecha rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego na Placu św. Wojciecha u podnóża katedry. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: bp Adam Bałabuch - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów, bp senior Bogdan Wojtuś, a także duszpasterze i opiekunowie ministrantów. W czasie wspólnej modlitwy uczestnikom pielgrzymki towarzyszyły relikwie patrona Polski św. Wojciecha.

 

W specjalnym liście odczytanym przez ks. Jakuba Dębca na początku Eucharystii Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podziękował młodym ludziom za ich świadectwo wiary i pielgrzymi trud.„To pięknie, że dziś, tutaj w Gnieźnie, u podnóża katedry, w której ze czcią przechowujemy relikwie św. Wojciecha – wielkiego ministranta w służbie Eucharystii i Słowa Bożego w naszej Ojczyźnie, chcecie zaświadczyć, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność za całe patrymonium Waszych rodziców, przodków i ponad tysiącletniej historii Polski, która została zbudowana na wartościach chrześcijańskich” – napisał Prymas.

 

Do dziedzictwa tego nawiązał także w homilii bp Wętkowski. Wskazując na rolę Gniezna w dziejach naszej Ojczyzny podkreślił, że właśnie tutaj, w miejscu, w którym zaczęła się Polska i Kościół w Polsce, bije źródło, z którego można czerpać siły do codziennej służby. Przypomniał również młodym ludziom, że niebawem na nich spocznie odpowiedzialność za Kościół i naszą Ojczyznę. Nie da się jej udźwignąć bez pamięci i poszanowania własnych korzeni. Gnieźnieński biskup pomocniczy prosił również młodych ludzi, aby na wzór św. Wojciecha byli odważnymi świadkami Chrystusa i z dumą wyznawali swoją wiarę. „Być świadkiem Chrystusa to sprawować się w sposób godny Ewangelii na każdym etapie życia. A sprawować się w sposób godny Ewangelii to trwać mocno w jednym duchu. Potrzebujemy dziś tej jedności we wspólnocie Kościoła, w naszych parafiach, wśród ministrantów i lektorów. To także być jednego serca, a więc chcieć dobra drugiego człowieka. To jest świadectwo ucznia Chrystusa. I wreszcie nie dać się zastraszyć przeciwnikom. Wszyscy jesteśmy wystawieni na działanie szatana, który krąży jak lew ryczący. I wszyscy stajemy wobec niego umocnieni łaską sakramentalną, modlitwą i Słowem Bożym. To jest nasza siła i moc. Życzę wam tego i proszę was, bądźcie dumni z tego, że jesteście ludźmi wierzącymi. Bądźcie dumni z tego, że jesteście sługami Chrystusa i idźcie za nim przez całe wasze życie” – mówił bp Wętkowski.

 

W czasie pobytu w Gnieźnie ministranci i lektorzy umacniali swoją wiarę podążając bogatą w symbole drogą sakramentów świętych. Ich kolejne stacje znajdowały się w siedmiu gnieźnieńskich kościołach. W katedrze (chrzest) wyznali wiarę czyniąc znak krzyża wodą z Jeziora Lednickiego. U św. Jerzego (kapłaństwo) zadeklarowali modlitwę za wylosowanego kapłana z archidiecezji gnieźnieńskiej. W zabytkowej farze (małżeństwo) modlili się za swoje rodziny. U franciszkanów (sakrament pokuty) na ich głowy posypał się popiół, a u św. Jana (sakrament namaszczenia chorych) otrzymali małe woreczki z solą – symbol zdrowia fizycznego i duchowego, które po powrocie do domu podarują chorym i starszym bliskim. Ostatnie dwie stacje znajdowały się przy pomniku św. Wojciecha i w pobliskim kościele garnizonowym (bierzmowanie i Eucharystia). Pod pomnikiem ministranci złożyli przywiezione przez siebie drewniane krzyżyki - znak gotowości mężnego wyznawania wiary, które przekazane zostaną później do sanktuarium Krzyża Świętego w Słupcy, a w świątyni trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

 

Ważnym punktem pielgrzymki była także procesja z relikwiami św. Wojciecha, w której ministranci i lektorzy, w strojach liturgicznych, z transparentami i flagami, przeszli ulicami Gniezna ponownie na Plac św. Wojciecha, gdzie uczestniczyli w nieszporach ku czci biskupa męczennika. Uczestnicy pielgrzymki wysłali również do papieża Franciszka przesłanie, w którym ministranci i lektorzy zadeklarowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii.

 

Obok głównych punktów pielgrzymki młodzi ludzie mieli także okazję poznać bliżej historię Gniezna. Umożliwiały to m.in. ekspozycje w Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalnym. Specjalnie dla nich zorganizowano również pokaz dawnych wozów bojowych, krótką rekonstrukcję walk Powstania Wielkopolskiego oraz występ Orkiestry Dętej OSP ze Słupcy z musztrą paradną. Pielgrzymkę zakończył koncert zespołu „Siewcy Lednicy”.

(za archidiecezja.pl)

Fotogaleria: V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Grobu świętego Wojciecha


za: Hlondianum

.

Dziękujemy za wszystkie głosy na naszą stronę w Rankingu stron ministranckich:)